Sign In Forgot Password

March 15-22, 2019

ANNUAL ZAYIN ADAR BREAKFAST FOR

THE DUDLEY FEIT CHEVRA KADISHA OF CBS

THIS SUNDAY, MARCH 17—9:00AM - Cocktail Room

GUEST SPEAKER: RABBI JOSH JOSEPH

Senior VP, Yeshiva University

“Life Had Just Begun: A Mosaic Rhapsody For Zayin Adar”

Please join in support of our Chevra Kadisha


ORDER CBS SISTERHOOD MISHLOACH MANOT

Orders must be submitted through your ShulCloud account.

If you do not have a login for your account, email Chaya at:

Office@bethsholomlawrence.org to receive a login link.

Detailed ordering instructions can be found on line.

For assistance contact Chaya: Shul office x 21

Order deadline: Monday, March 18—9:00AM

This year’s basket is being designed by artist Gila Roslyn

& promises to be “right on trend”.

Pick up baskets in library Purim night (following 1st  Megillah

reading), Wed, March 20 or Purim morning, Thursday, March 21.


BOARD OF TRUSTEES MEETING
The next meeting of the Board of Trustees

will take place on Sunday, March 31.

All are encouraged to attend.

Breakfast will be served.


 

JOIN US FOR OUR UPCOMING 67th ANNUAL

BETH SHOLOM TESTIMONIAL DINNER

MONDAY EVENING, JUNE 3, 2019-7:00PM AT CBS

WE ARE EXCITED TO HONOR:

PHYLLIS & PHIL KERSTEIN

GUESTS OF HONOR

PILAR & RICHIE OLMEDO

LIFETIME SERVICE AWARD

Dinner Chair: Melodie Scharf

Register on line: www.bethsholomlawrence.org


 

YOUTH DEPT-CELEBRATE PURIM NIGHT AT CBS

WEDNESDAY, MARCH 20: 6:30-7:30PM

WILD N WACKY CHALLENGE

Cost: $10/person—light refreshments provided


 

SISTERHOOD SAVE THE DATE

ANNUAL SUPPERETTE: TUESDAY, MAY 21

MOLLY LILKER & CAROL SMALL: GUESTS OF HONOR

TAMMY SCHREIBER: SERVICE AWARD

CHAYA MILLER: SPECIAL RECOGNITION AWARD

Boutiques: 5:00PM                       Dinner: 7:15PM

Chairladies: Suzanne Gurvitch & Nancy Hain

Boutique Chair: Molly Lilker

Co-Presidents: Molly Lilker & Ann Slochowsky


AIPAC Policy Conference: Sun—Tue, March 24-26

For info or to register contact:
Julie Blinbaum Marcovici–917-210-6309   jblinbaum@aipac.org

Round trip bus leaving from YI Woodmere on Sun at 4:45AM

(davening on bus) returning to YIW on Tue at approximately 6-7PM.

Cost: $120 round trip. Contact: Laura Burner: LDDR@aol.com


 

JOIN OUR GROWING LIST OF DONORS

The Rabbi Klaperman Memorial Mezuzah Project

“Perhaps a great way of remembering Rabbi Klaperman Z”L is to think of him each time you kiss a mezuzah in your own home or any of the synagogues, yeshivot & kosher restaurants, as a way of acknowledging that none of us & none of these

institutions would be here today if not for his devotion, integrity & courage”.   Ben Brafman

Memorialize or honor your loved ones as you join us in honoring the memory of Rabbi Gilbert Klaperman Z”L

Each sponsorship includes a donation in memory or in honor of your family member(s); all donors will be listed on the memorial plaque at Congregation Beth Sholom.

Sponsorships

$1,800   $3,600   $5,400   $10,000   $18,000

Listings: $500    Donate at: www.bethsholomlawrence.org


WE WELCOME OUR GUEST RABBINIC INTERN

RABBI AVRAHAM WEIN

YU RIETS-Semicha 5/2021; Wexner Semicha Honors program, Editor in Chief: Kol Hamevaser, Jewish Thought Magazine of YU. Dir & Education Staff, Camp Kaylie Masmidim/Kollel Program. Ran weekend programs at Ethiopian Absorption Center in Beersheva.


Shabbat—Vayikra

Fri, March 15, Erev Shabbat

Candle lighting                                                            6:43PM

Mincha: Main/Sephardic                                                  6:50PM

 

March 16-Shabbat Zachor

Cantor Samuel Ganz Hashkama Minyan                             7:45AM

with Guest Rabbinic Intern Rabbi Avraham Wein

Chumash & Rashi with Rabbi Hain—Resumes March 23

Sephardic Minyan: Rabbi Bennun                                         8:45AM

Shacharit: Main Sanctuary                                                 9:00AM

Joel H. Shiff Beit Midrash                                                 9:15AM

K’riat Sh’ma by                                                          10:04AM

Teen Minyan with Rabbi Fogel-Followed by Kiddush                      9:45AM

Pre-Mincha with Rabbi Avraham Wein                               6:00PM

Mincha                                                                    6:30PM

Seudah Shelishit with Rabbi Avraham Wein                           6:45PM

Maariv                                                                     7:40PM

Shabbat Ends/Havdalah                                                    7:44PM

 

Shabbat Laining Class with Danny Hiller

Beginners—9:00AM; Advanced Class—9:30AM

 

PURIM SCHEDULE

TA’ANIT ESTHER: Wed, March 20

Fast Begins                                                         5:46AM

Shacharit                                                 6:15/7:15/8:00AM

Mincha: Main Shul                                                  6:45PM

Maariv                                                              7:25PM

Fast Ends                                                            7:37PM

 

PURIM: Wed Night, March 20

Youth Dept:Wild N Wacky Challenge-Ballroom 6:30-7:30PM

1st Megillah Reading: 7:45PM

Main Shul (Danny Hiller)

J.Shiff B.M. (Ben Lopata)

Sephardic (Rabbi Bennun)  

2nd Megillah Reading:

J. Shiff B.M. (Chaim Maza)                                         9:00PM

Pick Up Sisterhood Mishloach Manot in Library

Thur, March 21—Purim Day

Shacharit & Megillah–J. Shiff B.M. (Danny Hiller                   6:00AM

Shacharit & Megillah-Main Shul (Ben Lopata)                      7:00AM

Shacharit & Megillah-J. Shiff B.M.(Mike Steinberg)                8:00AM

Late Reading-Joel Shiff B.M. (Chaim Maza)                       10:00AM

Sephardic: Shacharit & Megillah (Rabbi Bennun)                   7:00AM

Early Mincha: Joel Shiff Beit Midrash                       1:45 & 4:00PM

Regular Mincha/Maariv-Joel Shiff B.M.                             6:55PM

 

 

DAILY SERVICES: Shacharit:  Sunday                               7:30/8:30AM

Mon & Thur                                                      6:25/7:30/8:00AM

Tue, Wed & Fri                                                   6:30/7:30/8:00AM

Sunday: Sephardic Minyan                                                  7:30AM

Mincha-Maariv: Joel H. Shiff Beit Midrash

Sun-Tue                                                                     6:55PM

Wed & Thur: Purim Schedule

Friday,  March 22—Erev Shabbat

Candle lighting                                                               6:50PM

Mincha: Main/Sephardic                                                     6:55PM


SISTERHOOD: CAFÉ EUROPA:Tuesdays,12:30-2:30PM–COCKTAIL RM

March 19: Program by Marcie Castro

Contact: Beverly Lowenthal—569-1049

Book Club: Wed, March 27—8:00PM home of Miriam Abrahams-8 Pine, Wdm “The Immortalists” by Chloe Benjamin - Optional: “Eternal Life” by Dara Horn

CONTACT: EllenHaimoff@GMAIL.COM

ISRAELI DANCE CLASSES: Tuesdays—9:30-10:30AM

CONTACT: Lori Rudensky—569-5417

MAZAL TOV, SYMPATHY & GET WELL CARDS

$7 each; 3 cards for $18  CONTACT: Gila Roslyn: 516-526-6393

 


 

Linda Mitgang  ז“ל Learning Initiative

WOMEN’S LEARNING PROGRAM

WITH RABBI MILLER

3 Monday Night Sessions:

April 8—hosted by Allison Silver 637 Caryle St. Cdr.

5/13 & 6/3.


 

CBS Shirley & Harold Bogdonoff Bikur Cholim

Shoshana Adamsאילה  שושנה בת

שושנה בת רבקה    שינדל בת צפורה     חיה בת רחל

Myra Bernstein  מרים בת שרה רבקה

Eleanor Ellentuck חנה פרעל בת ציביה

Harvey Finkel  יצחק חיים בן רבקה יהודית

אברהם שמחה בן שרה מינדל

Paul Freedman  פסח יצחק בן שושנה נחמה

גבריאלה לבנה בת טליה חנית

שלמה אברהם יונה בן לאה           רבקה בת אסתר שרה

Ruth Jacobs רחל בת מרים

Stanley Kalb שמואל דוב בן אסתר

Jean Kalb  יוספה לאה בת חיה שרה

Mel Klapper יוסף מנחם בן מעשא

זאב וולף בן מרים     חיה אסתר בת פייגע

Silvia Lieberman  ציריל ליבא בת פרידל מינדל

Gloria Metzger  גיטל בת פרל

Regina Peterseil  רחל פרל בת אסתר

Darielle Rabe  צפורה פייגה בת סימה שינדל

אליעזר בן אורה

Dr. Izak Reischer  יצחק הלוי בן רחל

מרים רבקה חיה בת פרידה גילה         רחל פרל בת שרה פייגה

מרדכי בן שושנה     צפורה בת דבורה לאה       יעקב שלום בן נחמה ציונה

יוסף קתריאל בן דאליש רבקה        מכלה בת ביילא

שלמה יצחק בן גולדה רבקה           יעקב דב בן מרים

Nathan Weinberger אברהם נתן בן פייגע

 

HASHKAMA MINYAN: Kiddush co-sponsors:

Judy & Michael Levine on the yahrzeit of his mother Ruth Levine ז“ל

Barbara & Dr. Michael Weiss on the yahrzeit of his mother Florence Weiss ז“ל


 

JOEL H. SHIFF BEIT MIDRASH MINYAN: Kiddush sponsors:

Ronit & Dov Lederer


KULANU DENIM & DIAMONDS

SAT, MARCH 16—9:00PM-The Mansion at LWR, 140 Central, LWR

Committee Chairpersons: Iris Maidenbaum, Melodie Scharf & Shari Shapiro

 


 

MOMMY & ME SHABBAT: 10:30AM—March 16, 30
Snack, toys & Mommy guided play on alternate weeks.

 

YOUTH DEPARTMENT—SHABBAT GROUPS: 9:30-11:30AM

ADI & ZACK SAX - YOUTH DIRECTORS: YouthDept@BethSholomLawrence.org

Boys 2nd-4th: Hy Simon Room

Girls 2nd and up: - Room outside Rabbi Hain’s office

Kindergarten - 1st grade Boys & Girls: Old Nursery Room in the back.

Nursery:   Nursery Room with Morah Marlee Katz

Thu, April 18 2019 13 Nisan 5779